Poslání
Poslání Nadačního fondu Českého rozhlasu vychází z přesvědčení, že každý člověk je ve své podstatě jedinečný a má zvláštní místo a úlohu ve společnosti. Je proto důležité, aby jej obklopovalo prostředí, ve kterém může své schopnosti rozvíjet. Toto poslání naplňuje prostřednictvím dlouhodobých projektů Světluška a Ježíškova vnoučata a jednorázových sbírek, které pomáhají tam, kde je aktuálně potřeba.
20 let Nadačního fondu Českého rozhlasu
Nadační fond Českého rozhlasu oslavil v roce 2020 už 20 let své existence. Mezi jeho dlouhodobé projekty patří Světluška, která od roku 2003 pomáhá zvyšovat kvalitu života lidí se zrakovým postižením. Nováčkem v dobročinných aktivitách Nadačního fondu Českého rozhlasu jsou od roku 2020 Ježíškova vnoučata. Ta v předvánočním čase plní přání osamělým seniorům v pobytových zařízeních.
Nadační fond ve spolupráci s Českým rozhlasem organizoval také několik úspěšných sbírek, které reagovaly na dění doma i v zahraničí – sbírky Pomáhejte s námi, Pustevny, Pomáhejte s námi Nepálu či Cimrman pomáhá.
Pomáhejte s námi byla první sbírka, kterou Český rozhlas ve spolupráci s nadačním fondem uspořádal pro lidi postižené povodněmi v roce 2013. Celkový výtěžek povodňové sbírky se ke konci roku 2014 vyšplhal na 12,2 milionů korun.
V dubnu 2014 vyhlásil Nadační fond Českého rozhlasu sbírku Pustevny na obnovu požárem zdevastované národní památky Libušín. Na podporu sbírky uspořádal Český rozhlas ve spolupráci s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm „Den pro Pustevny“. Částka ze vstupného pak putovala na účet sbírky Pustevny. Architektonický skvost, který znovu otevřel až v loňském roce, byl fondem a posluchači podpořen bezmála milionem korun.
Nadační fond však reagoval i na dění ve světě. V roce 2015 vyhlásil na pomoc obyvatelům Nepálu, které postihlo ničivé zemětřesení, veřejnou sbírku Pomáhejte s námi Nepálu. Výtěžek sbírky dosáhl bezmála 9‚6 mil. korun a byl rozdělen ve spolupráci s organizacemi Člověk v tísni a Namasté Nepál. Tato sbírka také v roce 2016 získala první cenu Fóra dárců. Projekt vzniku psychologické ambulance zřízené a vedené nevidomou Janou B. z Nechanic podpořil nadační fond v roce 2016 v rámci sbírky Cimrman pomáhá, do které byly kromě fondu zapojeny také organizace Centrum Paraple a Nadační fond Slunce pro všechny. „Od samého začátku je nadačnímu fondu Český rozhlas stabilním partnerem. Právě díky němu a jeho stanicím se nám daří a dařilo dostávat se k potřebným i k dárcům a také o využití všech darů posléze informovat, což považujeme za klíč k důvěryhodnosti a transparentnosti,“ říká ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.
Pod Nadačním fondem Českého rozhlasu pak v letech 2018 a 2019 pomáhal seniorům také projekt Návštěvy POTMĚ. Tento projekt poté přešel v zapsaný ústav Spolu s vámi, který založili a vedou sami zrakově postižení pracovníci.
Tyto sbírky fondu jsme během roku připomínali ve vysílání Českého rozhlasu a ke 20. narozeninám nadačního fondu také vznikl videospot.