✨ Hlavní příběh pomoci

#Vnoucata

Nejvíce si paní Jarmila přála být se svou handicapovanou dcerou.

Namluvený příběh zde.

Jejím největším Ježíškovým vnoučetem se nakonec stala rodina pracovnice domova.

Paní Jarmila se za roky existence Ježíškových vnoučat stala možná tak trochu ikonou našeho projektu. Její příběh dokazuje, že nic není nemožné. Nejen, že je to ona, kdo letěl díky Ježíškovu vnoučeti do Vatikánu pro požehnání od papeže, ale je to také člověk s nelehkým životním osudem, který měl obrovské štěstí na neobyčejnou pracovnici ve svém domově seniorů. Jarmilka má za sebou těžký rok, ale ani letos na ni Ježíškova vnoučata nezapomněla.

O uplynulých Vánocích měla paní Jarmila z třebíčského domova seniorů na Ježíškova vnoučata opět skromná přání. Splnila se jí všechna. Nad očekávání. Jarmilka dostala knížky od Vlasty Javořické, kosmetiku, přála si krémy a svetr, a i to od dárce dostala. Měla navíc moc hezký narozeninový den, když jí nespočet Ježíškových vnoučat poslal pohlednici s přáním radostných dní. Právě uplynulý rok pro ni totiž byl velmi náročný. Zemřela jí její milovaná dcera Eva, od které jí osud oddělil dlouhými kilometry mezi domovem a ústavem.

Tato maličká, už a od pohledu kouzelná paní se šedivými, krátce střiženými vlasy, je velmi skromná. Naučil ji to život i velmi silná víra v Boha. Když s ní mluvíte, máte pocit, že jí pořád tak trochu svítí oči. A to i přesto, že neměla nikdy na růžích ustláno. Minulý rok zemřela paní Vrzáčkové handicapovaná dcera. Ačkoli se vzájemně velmi milovaly, nebylo jim dopřáno spolu dlouhé roky být. Eva měla Downův syndrom a svůj život trávila odmala v ústavu ve Velehradě. Mezi domovem a ústavem je následně dělilo několik hodin autem. Ani pro jednu z nich nebylo, s ohledem na jejich zdraví, v silách tu druhou navštívit. Situace by se zdála být bezradná a beznadějná, kdyby ovšem v domově pro seniory v ulici Manželů Curieových v Třebíči nepracovala sociální pracovnice Eva Šebová.

Význam sociálního pracovníka s lidským přístupem je pro osamělé seniory v domovech zcela zásadní

Připomeňme si, kdo je Eva Šebová. Shodou okolností je první pracovník ze všech domovů, který projektu Ježíškových vnoučat v roce 2016 uvěřil a sestavil seznam přání seniorů, který na facebookové skupině (tehdy se třemi sty členy) zmizel rukama dárců do dvou hodin. Eva je drobná a krásná žena středního věku, povahou velmi veselá a přátelská bytost, s věčným nadhledem a také velkou láskou k Rolling Stones. Nic pro ni není nemožné. Všechno se dá zvládnout. Snad právě proto ji neodradila představa třísetkilometrové vzdálenosti (tam a zpět) mezi Třebíčí a Velehradem. Nezalekla se ani náročnosti celé výpravy, ani nákladů s ní spojených, dokonce ani času, který tomu s manželem věnuje. To vše jen pro to, aby se paní Jarmila mohla setkat se svou dcerou. A nakonec se z toho stala tradice. Návštěvu sociální pracovnice ve svém volném čase a na své náklady organizovala opakovaně, jak jen to čas a síly všech zúčastněných umožnily. 

Dobrou pilulkou na osamělost jsou vzpomínky. V tomto případě sesbírané díky pracovnici domova a Ježíškovým vnoučatům

Pokud chceme vědět, jak se má paní Jarmila Vrzáčková dnes, stačí nahlédnout do jejího pokojíku ve vysokopodlažním domě na okraji Třebíče. Zdobí ho spousta fotek  z výpravy za svatým otcem, svatých obrázků a hlavně fotografií s milovanou dcerou. Když se drobné ženy v oranžovém žebrovaném roláku a modrých teplácích pro pohodlí domova zeptáte, jak se má, posteskne si. Řekne, že by chtěla na návštěvu za dcerou Evičkou, že už ji dlouho neviděla. A také to, že musí jet za maminkou, protože ji nemá ráda, ale nemůže ji v domově najít. Jsou dny, kdy vše splývá v jedno. Minulost, přítomnost i budoucnost. A proto se zdálo být nejlepší smrt dcery nezmiňovat. Bolest z ní by se vracela znovu a znovu…

Samotu ale paní Jarmila, alespoň na první dojem, necítí, protože je tu pro ni pořád pracovnice domova Eva. Byla to navíc zase ona, kdo se postaral o její co nejhezčí narozeniny v uplynulém roce. S radostí se k ní přidala i Ježíškova vnoučata. Lidé, kteří Jarmilce posílali povzbudivé a laskavé pohlednice pro radostnější den. I takové drobnosti můžou prozářit hned několik dalších dní.

Další audio odkazy:

Přečtěte si další příběhy pomoci zde.

No items found.
Příběhy pomoci
No items found.
Příběh pomoci

Heading

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

magnifying glass icon
Podpora Světlušky