Úvodní slovo ředitelky

Milí přátelé,

rok 2021 byl pro nás v Nadačním fondu Českého rozhlasu jako vesmírná mise, na kterou se s celou posádkou těšíte, jejíž cíl znáte, ale cesta vás může překvapit nečekaným zvratem, zajímavým zjištěním či setkáním s milými bytostmi, které vás naučí novému, a přirostou tak k srdci.

Vkročili jsme do něj z roku 2020, který byl jízdou na horské dráze a který nás naučil improvizaci a fungování v nejistotě, ale s obrovskou silou našich dárců za zády, kteří nám dávali jistotu, že naši práci pro potřebné budeme moct dělat, ať se stane, co se stane.

Start loňského roku odpočítala z části pandemie, zčásti příroda, ale také všichni lidé, kterým jsme mohli díky dlouhodobým sbírkovým projektům Světluška, Ježíškova vnoučata a humanitární sbírce Pomáhejte s námi vepsat do života několik řádek naděje a radosti.

Světluška provázela po dobu mise 2021 zrakově postižené všude tam, kde bylo potřeba. Abychom umožnili bezpečné fungování sociálních služeb i škol pro zrakově postižené, finančně jsme podpořili nákup ochranných pomůcek pro pracovníky v těchto institucích. S koncem roku, kdy bylo jasné, že se vracíme zpátky k běžnému pozemskému fungování, jsme se zaměřili na podporu výkonnostního a vrcholového sportu zrakově postižených. A všem sportovcům i sportujícím hobíkům držíme palce, ať už se rozběhnou, nebo rozjedou jakýmkoliv směrem a rychlostí. I jejich příběhy vám budeme celý rok vyprávět.

Také Ježíškova vnoučata už nadační fond hustě osídlila. Společně se seniory se v době vánoční vracíme k tomu nejkrásnějšímu příběhu, příběhu o kouzlu Vánoc. ěříme, že s každým dárkem může přicházet také vztah, protože vztah je ten nejkrásnější dárek, který neomrzí a neztratí lesk pod nánosem prachu. Ježíškova vnoučata v loňském roce splnila na 16 tisíc vánočních přání seniorů. Malí i velcí se opět vrátili do domovů pro seniory a spolu s dárky přinášeli také sami sebe.

Tím nejzákeřnějším nárazem, který nás všechny překvapil, bylo tornádo na jižní Moravě, které se přihnalo 24. června. Způsobilo 26 kilometrů zkázy a vzalo 6 lidských životů. Na 35 minut se zastavily příběhy lidí v 7 obcích. Dne 25. června jsme spolu s Českým rozhlasem spustili veřejnou sbírku Pomáhejte s námi Moravě a bezprostředně poté jsme nabídli okamžitou finanční pomoc domácnostem z postižených obcí. Ještě dlouho bude 24. června dnem, na který nebude dobrých vzpomínek. Věříme však, že na nových a pevných základech brzy vyrostou domovy, kde bude opět veselo. Nadační fond ze sbírky Pomáhejte s námi Moravě pomohl více než 100 domácnostem a podpořil psychosociální pomoc v postižených obcích.

Když čtu tyto řádky, mám pocit, že jsme za těch 21 let dozráli v organizací, která ví, na co jí stačí síly, umí naslouchat, s pokorou se učí od zkušenějších a není jí lhostejný žádný lidský příběh. Děkuji proto celé své posádce. Kolegyním a kolegům, kteří se se mnou na průzkum bez váhání vydali. Českému rozhlasu za kritické oko i skutečné partnerství, a všem partnerům a dárcům, kteří věří v naši misi.

Začtěte se, zaposlouchejte se.

Srdečně,
Gabriela Drastichová
ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu